معرفی سیستم عامل های بی اس دی

bsd license

بی‌اس‌دی به انگلیسی( BSD: Berkeley Software Distribution)  و به فارسی (توزیع نرم‌افزاری برکلی) یکی از مشتقات سیستم‌عامل یونیکس بود که در طی سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۵ در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی توسط گروه تحقیقاتی سیستم‌های کامپیوتری توسعه داده و منتشر می‌شد. امروزه واژه بی‌اس‌دی برای اشاره به خانواده‌ای از سیستم‌عامل‌های شبه‌یونیکس استفاده می‌شود که همگی از نوادگان همان بی‌اس‌دی یونیکس هستند.

گفتنی است  BSD تنها یک سیستم عامل نیست بلکه نرم‌افزاری است که از چند فرهنگ دانشگاهی مانند متن‌باز، نرم‌افزار رایگان و امن برخاسته است و برعکس لینوکس که به فردی ویژه تعلق دارد BSD به هیچ کس تعلق ندارد و متعلق به یک گروه است.در سال ۱۹۹۲ متن برنامه‌هایBSD ازمتن‌های AT&T جدا شدند و BSDLight انتشار یافت .هم اکنون از نسخه های امروزی BSD می‌توان نمونه‌های زیر را نام برد:
OpenBSD,NetBSD , Mac OS X, DragonFly BSD, PC-BSD, FreeBSD, …

از برجسته‌ترین سیستم‌عامل‌هایی که از بی‌اس‌دی سرچشمه گرفته‌اند و هم اکنون هم در حال استفاده شدن هستند، عبارتند از فری‌بی‌اس‌دی، نت‌بی‌اس‌دی و اوپن‌بی‌اس‌دی.

FreeBSD:

فری‌بی‌اس‌دی: در گسترش FreeBSD تاکید بر کارایی خوب ،کاربرپسندی و استفاده آسان است   و پرکاربردترین یونیکس است و برای نمونه هم اکنون بیش از دو میلیون سرور در دنیا از این سیستم عامل استفاده می کنند. که برای نمونه می توان Yahoo, TaraSolution وApache را نام برد.شعار این سیستم عامل پایداری می باشد.

NetBSD:

نت بی اس دی: یک سیستم عامل قابل حمل وپرتابل است که بیش از ۵۷ پلتفرم را پشتیبانی میکند . شعار این سیستم عامل قابلیت نصب نت بی اس دی بر روی تُستر نان می باشد.

OpenBSD:

اپن بی‌اس‌دی  بر اساس NetBSD ساخته شد . کسانی که اپن بی‌اس‌دی (OpenBSD) گسترش دادند به دنبال یک سیستم عامل با امنیت بالا و متمرکز بر قابلیتهای امنیتی همچون رمز نگاری بودند. هم اکنون اپن بی‌اس‌دی(OpenBSD) امن‌ترین یونیکس برای کاربری همگانی است.

Dragonfly BSD:
این سیستم عامل بر اساس فری بی اس دی نسخه ۴.۹ توسعه یافته و تمرکز بر توزیع پذیری و مجازی سازی دارد. از ویژگی های قابل توجه آن می توان به ارائه فایل سیستم ها اشاره کرد که از قابلیتهای ویژه ای در دنیای فایل سیستم ها برخوردار است.

PCBSD:
یک سیستم عامل دسکتاپ رایگان بر پایه فری بی اس دی(Free BSD) می باشد که از رابط کاربری کی دی ای  (KDE)استفاده می کند.

مک اُ اس ده (Mac OS X)

سیستم عامل بازرگانی است که بر پایه ی بی‌اس‌دی ساخته شده است. (مک اُ اس ده (Mac OS X) را با مک اُ اس اشتباه نکنید.) مک اُ اس ده (Mac OS X) با اینکه متن باز است تجاری هم هست که این همان فرهنگ BSD است .(Darwin and OpenDarwin) مک اُ اس ده (Mac OS X) امن ترین سیستم عامل تجاری به حساب آمده و بزرگ‌ترین بخش دنیای یونیکس برای کاربران مکینتاش است.
بیشتر سیستم‌عامل‌های فعلی بی‌اس‌دی به صورت متن‌باز، بدون هیچ هزینه‌ای و همچنین تحت پروانه بی‌اس‌دی قابل دانلود شدن هستند، به جز مک اواس ده و آی‌اواس. این سیستم‌ها عموماً از یک هسته یکپارچه برخوردار هستند، به جز دراگون‌فلی بی‌اس‌دی و اواس ده که یک هسته ترکیبیدارند. پروژه‌های بی‌اس‌دی متن‌باز عموماً هم هسته سیستم‌عامل و هم برنامه‌های فضای کاربری و کتابخانه‌هارا با هم و در یک مخزن کد منبع نگهداری و مدیریت می‌کنند.

اطلاعات تخصصی بیشتر:

مقایسه سیستم‌عامل‌های خانواده بی‌اس‌دی