این عضو از خانواده BSD ها محصولی است که بر مبنای FreeBSD و با تکیه بر قدرت فایل سیستم ZFS به منظور ایجاد یک ساختار امن و پایدار با قابلیت های بسیار خوب در زمینه فایل سیستم  و مدیریت آرشیو و همچنین سرویس های خوب مربوط به هم طراحی شده است. با استفاده از این سیستم عامل ۱۰۰٪ نیازهای یک شبکه به دیوایس فایل سیستم  با تمام قابلیت های محصولات مشابه گران قیمت برطرف می گردد. در سری مقالات گروه کاربران فارسی زبان بی اس دی در این زمینه بر آن شدیم تا با معرفی و آموزش این سیستم عامل دانش فنی همکاران را ارتقاء داده و در راه کمک رسانی به راه اندازی شبکه های خوب و پایدار در کشور گام برداریم.

NAS4Free یک توزیع برای راه‌اندازی فضای ذخیره‌سازی متصل به شبکه یا NAS است که برای نصب بر روی هرگونه دستگاه ذخیره‌سازی مانند هارد دیسک‌ها (HDDs)، درایوهای‌ حالت‌جامد (SSDs)، حافظه‌های USB یا به عنوان یک سیستم زنده که مستقیماً برروی یک CD یا حافظه‌ی USB اجرا شود، طراحی شده است.

این توزیع مبتنی‌بر FreeBSD و درواقع ادامه‌ای بر کد FreeNAS قدیمی است که کد آن بعد از به‌دست‌آوردن پشتیبانیِ رسمی از طرف iXsystems, inc در سال ۲۰۱۱ مورد بازبینی قرار گرفت. همانند FreeNAS، ویژگیِ ممتازکننده و ویژه‌ی NAS4Free هم پشتیبانی از ZFS است؛ فایل سیستمی که اغلب از آن به‌عنوان بهترین فایل‌سیستم برروی یک سیستم‌عامل یاد می‌شود. ZFS یا Zettabyte File System  فایل‌سیستمی است که برای سیستم‌عامل سولاریس (Solaris) که متعلق به Sun Microsystems بود (و حالا متعلق به Oracle است) طراحی شده بود.

سیستم عامل NAS4Free قابل نصب بر روی بسترهای سخت افزاری و یا مجازی به منظور راه اندازی مخزن داده ای اشتراکی در یک شبکه کامپیو تری می باشد. واژه NAS=Network Attached Storage به معنی مخزن متصل به شبکه و واژه Free به معنی متن باز، آزاد و رایگان می باشد. به وسیله NAF4Free راحت و سریع مي توان یک مخزن ذخیره سازی و اشتراک داده ای مرکزی و تجمیع شده برای انواع داده ها را در شبکه راه اندازی کرد.

NAS4Free
۱- ارائه به صورت تمام رایگان و آزاد

۲- توسعه بر پایه سیستم عامل FreeBSD با پایداری بالا و قدرت مثال زدنی در مدیریت شبکه

۳- پشتیبانی از فضای اشتراکی داده ای بین خانواده های ویندوز، اپل مکینتاش و شبه یونیکس ها

۴- پشتیبانی از ZFS = ZettaByte File System

۵- پشتیبانی از Software RAID (0,1,5)

۶- پشتیبانی از disk encryption

۷- پشتیبانی از  پروتکلهای : CIFS/SMB (Samba v4.x), FTP, NFS, TFTP, AFP, RSYNC, Unison, iSCSI (initiator and target), HAST, CARP, Bridge, UPnP, and Bittorent

۸- پشتیبانی از S.M.A.R.T / email reports etc

۹- محیط کاربری بسیار ساده بر مبنای منوهای انتخابی به منظور راحتی استفاده و تنظیم برای کاربران غیر حرفه ای

۱۰- واسط کاربری تحت وب بسیار قوی برای اعمال مدیریت و گزارش گیری

۱۱- سرویس ها و بسته های سفارشی شده برای رسیدن به کیفیت و امنیت بهتر و سازگاری با یکدیگر

۱۲- رقیبی رایگان برای نام های بزرگ در دنیای فناوری اطلاعات مانند:

Hitachi,smc,QNAP,LACIE,Samsung

۱۳- قابلیت نصب و پیاده سازی بر روی PC و سیستم های ارزان قیمت

۱۴- قابلیت راه اندازی از روی CD و یا فلش مموری بدون نیاز به نصب

۱۵- پشتیبانی از سخت افزارها و سیستم های مختلف، بر خلاف مدل های تجاری که اجبار به انتخاب نوع خاصی از سخت افزار را اعمال می کنند، نیاز این سیستم بر اساس وسعت کار تعیین می گردد.

۱۶- پشتیبانی از HAST ( سیستم سرویس دهی فضای ذخیره سازی همیشه در دسترس)

۱۷- فضای ذخیره سازی واحد با پروتکل های مختلف بین سیستم عامل های خانواده ویندوز، اپل و یونیکس

۱۸- مدیریت کاربران مختلف با حقوق دسترسی متفاوت

۱۹- امکان تهیه اسنپ شات در لایه فایل سیستم از طریق منوهای واسط وب

تصاویر بخش های مختلف رابط گرافیکی:

csm_login_1519_c1bf155d51

 

 

csm_main_index_1519_931ccdb710