بیشتر تنظیمات FreeBSD با ویرایش یک فایل انجام می‌شود. به همین دلیل آشنا بودن با یک ویرایشگر متن ایده خوبی به نظر می‌رسد. FreeBSD با تعداد کمی ویرایشگر متن به صورت پایه منتشر می‌شود ولی تعداد زیادی هم به وسیله مخازن نرم افزاری آن در دسترس هستند.

یک ویرایشگر متن ساده برای یادگیری ee می‌باشد. برای اینکه به ee برویم می‌توانیم دستور ee را تایپ کنیم و اگر بخواهیم فایلی را با ee ویرایش کنیم می‌توانیم به صورت ee filename آن فایل را با ee باز کنیم و ویرایش کنیم. برای یادگیری کار با ee می‌‌‌‌توانیم از مواردی که در بالای صفحه توضیح داده است استفاده کنیم.

علاوه بر ee که یک ویرایشگر ساده است به همراه پایه FreeBSD یک ویرایشگر متن پیشرفته به نام vi هم عرضه می‌شود که به ما قدرت و سرعت بیشتری برای ویرایش های طولانی در فایل‌های بزرگ می‌دهد.

علاوه برای ویرایشگرهای متنی که به صورت پیش فرض با FreeBSD ارائه می‌شوند ما می‌توانیم از ویرایشگرهای قدرتمند دیگر مانند emac و vim که هر دو با قابلیت های بسیار پیشرفته و توسط مخازن نرم افزاری FreeBSD ارائه می‌شود نیز استفاده کنیم.

نکته: ما با ویرایش فایل مربوط به تنظیمات shell سیستم می‌توانیم ویرایشگر محبوب خود را به عنوان ویرایشگر پیش فرض سیستم جایگزین کنیم.