معرفی OpenSMTP در OpenBSD

برنامه opensmtpd بر اساس ساختار daemon در Unix ایجاد شده. OpenSMTP یک سرور ارسال و دریافت پست الکترونیکی برای یک سیستم محلی یا یک smtpسرور دیگر است. این سرور اولین بار به صورت رسمی در ۱۷ March 2013 در ورژن ۵٫۳ از سیستم عامل OpenBSD ارایه شده بعد از اولین ارایه آن در سال ۲۰۰۸٫ این برنامه توسط سه نفر از افراد پروژه OpenBSD به نام های Gilles Chehade, Eric Faurot   و Charles Longeau  طراحی شده است. هدف اصلی این پروژه امنیت، سادگی در پیکربندی و  قابلیت اعتماد سازی است. به دلیل ارایه کد این برنامه تحت حق کپی رایت  ISC license گستره بزرگی از کابران می توانند از آن استفاده کنند، حتی OpenSMTP  را می توانید در لینوکس هم نصب و راه اندازی کنید.

این سرور با قابلیت portable یعنی قابل حمل بودن در همه ساختار های کد باز طراحی شده است و شما می توانید OpenSMTP را در سیستم عامل های FreeBSD، NetBSD ،  DragonFlyBSD و بسیاری از سیستم عاملهای مبتنی بر لینوکس نصب کنید.

دیدگاه اصلی این برنامه در دو هدف اصلی استوار است یک سادگی در پیکربندی که مشکلات پیکربندی که سایر سرور های میل دارند را برطرف می کند و ارایه شده در لایسنی که به راحتی بتوان از آن استفاده کرد.

پس از یک دوره توسعه در این سرور اولین بار در ورژن ۴٫۶ از OpenBSD ارایه شد و در ورژن ۵٫۳ به عنوان بخش اصلی در این سیستم عامل به صورت سرویس میل پیش فرض قرار گرفت. در تست امنیتی که در ماه اکتبر سال ۲۰۱۵ برروی ورژن  ۵٫۴٫۴ از ان انجام شد تعداد نه عدد مشکل امنیتی در آن پیدا شد که در ورژن ۵٫۷٫۲ همه مشکلات آن برطرف شده است.

با مدیریت استفاده از CPU و حافظه سیستم این برنامه با کمترین مصرف این دو عامل به عنوان یک سرور میل بزرگ می تواند ایفای نقش کند.

برای مدیریت و راه اندازی کردن این سرور شما با فایلها و فرمان های زیر در ارتباط هستید:

برنامهSmtpd  :  برنامه اصلی راه اندازی OpenSMTP در بخش پس زمینه سیستم عامل است.

فایل smtpd.conf: فایل پیکربندی است که برنامه Smtpd از آن برای تغییرات در برنامه استفاده می کند.

فرمان smtpctl: از این فرمان برای مدیریت کردن Smtpd استفاده می شود.

فرمان newaliases : این فرمان برای ایجاد کرد alias از روی فایل alias استفاده می شود.

فرمان makemap: این فرمان برای ایجاد کردن فایل map برای smpt استفاده می شود.

فایل aliases:  این فایل ساختار نوشتاری alias را نمایش می دهد.

برنامه smtpd:

این برنامه به عنوان یک daemon اصلی برای برنامه انتقال میل (Simple Mail Transfer Protocol ) است. برنامه smtpd هم می تواند بر روی کارت شبکه سرور شما به گوش دادن برای دریافت یک میل استفاده شود و هم می تواند رابطی برای برنامه های دیگری مثل sendmail  باشد. این برنامه می تواند از یک سرور دیگر پست الکترونیکی دریافت کند و با استفاده از کی از  دو روش mbox یا maildir پست دریافتی را به کاربر مورد نظر ارسال کند پیام دریافت شده را در صندوق پستی کاربر مربوطه قرار دهد. این برنامه بر اساس ساختار RFC 532 طراحی شده است و شما می توانید با استفاده از فرمان smtpctl با این برنامه ارتباط برقرار کند.

برای این برنامه گزینه های زیر در نظر گرفته شده است:

D macro=value-          با استفاده از این سویچ شما می توانید یک ست از متغییر ها را در یک خط بصورت مارو به سرور smptd خود ارسال کنید که الویت آن بر فایل پیکربندی مقدم است.

-d                                 اگر برنامه Smtpd را با این سویچ راه اندازی کنید همه وقایع معروف به log  در خروجی صفحه              نمایش برای شما نمایش داده می شود.

-f file                           شما با استفاده از این سویچ می توانید یک فایل پیکربندی دیگری را به smtpd معرفی کنید.

-n                                 فقط باعث چک شدن فایل پیکربندی می شود و سرور را راه اندازی نمی کند.

-v                                 در زمان راه اندازی پیغام های بیشتری از سمت Smtpd نمایش داده می شود.

دو سویچ دیگر به نامه های –P و –T هم در این بخش وجود دارد که با استفاده از فرمان smtpctl قابل اعمال تغییر است. این دو

بخش در بخش فرمان smtpctl بیان می شود.